Towarzystwo Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie
 • Świąteczne życzenia

  Na Święta  Wielkiej Nocy  Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie  życzy  Państwu wszystkiego  dobrego, zdrowia  i pogody ducha.


  Kiedy będzie możliwe odbycie corocznego Walnego Zgromadzenia, poinformujemy Państwa listownie oraz zamieścimy powiadomienie na stronie internetowej TPZ.

  02.kwiecień.2021
 • Wazy

  Sevres i Miśnia

  Zgodnie z ustaleniami  Walnego Zgromadzenia z dnia 8.08.2020 r. Towarzystwo Przyjaciół Zamku zakupiło do zbiorów Zamku wyroby dwóch czołowych europejskich manufaktur porcelany-sewrskiej i miśnieńskiej.

  W Sevres powstały trzy zabytki: dwie filiżanki ze spodkami z motywem ptaków (datowane na 1761 r. oraz lata 1793-1797), które doskonale uzupełnią kolekcję zamkowych naczyń z porcelany sewrskiej, oraz talerz dekorowany kwiatami z ok. 1800 r.

  Filiżanka i spodek z motywem ptaków

  W Miśni powstała  zdobiona kobaltowym wzorem suchych kwiatów paterka z 2 ćw. XVIII w., oraz para wazek pot-pourri z ok. 1760 r.

  Para waz

   

  02.kwiecień.2021
 • Zegar

  Zegar w kształcie liry z mechanizmem szkieletowym.
  Francja, ok. 1784–1792, marmur, brąz złocony, mosiądz, stal, emalia; 56 x 23 x 16 cm. Sygnowany u dołu tarczy na emalii, pod liczbą 60 –"coteau" – Joseph Coteau, 1740–1801 (1812?), urodzony w Genewie, osiadły i zmarły w Paryżu, malarz i emalier, sławny twórca nowych technik emalierskich, w latach 1780–1784 stale pracujący dla królewskiej manufaktury porcelany, od 1784 r. działający samodzielnie, dostawca wykwintnych tarcz zegarowych dla najlepszych francuskich mistrzów końca XVIII w.

  Zegar w kształcie liry

   

  Ofiarowany Zamkowi Królewskiemu w Warszawie i prezentowany na stałej ekspozycji w Pokoju Zielonym wysokiej klasy czasomierz o rzadkiej interesującej konstrukcji to sprawny mechanicznie zegar pochodzący z okresu 1784–1792.
  Stanowiący dzieło sztuki zegarmistrzowskiej, brązowniczej i emalierskiej zegar ma kształt liry, zwieńczonej u góry główką Apollina.
  Uskokowa podstawa liry, osadzona na złoconych nóżkach, i jej ramiona wykonane zostały z białego marmuru, podstawę zaś ozdobiono złoconymi aplikacjami dobrej klasy – astragalami na krawędziach oraz drobnymi girlandami z owoców i kwiatów. Dolną, rozszerzoną część ramion liry, ujmującą mechanizm z tarczą, uchwycono parą gałązek laurowych wychodzących z kwiatów. Z krańców ramion, połączonych poprzeczką, zwisa obfita girlanda, utrzymująca od dołu wieńczącą całość plakietę z młodzieńczą głową Apollina na tle promieni, zasłaniającą zawieszenie wahadła.
  Egzemplarz mechanizmu przekazywanego zegara, z precyzyjnym wychwytem nożycowym (wprowadzonym przez Jeana Luisa Amanta w 1741 r., udoskonalonym przez Jeana Andrea Lepaute’a w 1753 roku) reprezentuje najwyższą klasę. Początkowo ramiona "liry" wykonywano z różnych materiałów, między innymi z marmuru i brązu. Ok. 1785 r. królewska manufaktura w Sèvres rozpoczęła wytwarzanie tych elementów z porcelany ze złoconymi aplikacjami. Wykonywano je w kilku wariantach kolorystycznych do około 1792 r. i ponownie w okresie cesarstwa i restauracji. Czas rozpoczęcia produkcji takich właśnie obudów w Sèvres zbiega się z okresem pracy Josepha Coteau w tej manufakturze.

  Zegar na kominku

  To kolejny dar Towarzystwa Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie, organizacji pożytku publicznego, której celem jest wspieranie statutowej działalności Zamku Królewskiego w Warszawie, w tym m.in. pozyskiwanie środków finansowych na rzecz muzeum i propagowanie jego działalności. Warto przypomnieć, że ze środków pochodzących z odpisu 1% od podatku w ostatnich latach zakupiono licencję fragmentów filmów prezentowanych na wystawie Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie i sfinansowano początek prac nad upamiętnieniem osób i instytucji zasłużonych dla restytucji Zamku. Wśród wielu dawnych inicjatyw TPZ, wspierających działalność Zamku (od remontu fasady południowej i zachodniej po zakup sprzętu komputerowego i sfinansowanie odgrywanego z Wieży Zegarowej hejnału) zaznaczyć trzeba szczególnie te, dzięki którym nasze zbiory zyskały cenne dzieła. I tak kilka lat temu do Gabinetu Numizmatycznego trafił medal pamiątkowy, wybity z okazji 200-lecia istnienia kościoła ss. Sakramentek na Nowym Mieście w Warszawie, a za pieniądze ofiarowane przez prof. Zbigniewa Bagińskiego nabyto XVIII-wieczny świecznik porcelanowy, który – podobnie jak zakupiona przez TPZ wcześniej porcelanowa patera w kształcie liścia (Miśnia, pocz. XVIII w.) – znalazł się na ekspozycji w pałacu Pod Blachą.

  Zegar, uroczystość

  Uroczystość ta była także okazją do oficjalnego podziękowania za wieloletnią pracę paniom: prezes Towarzystwa – Bożennie Wiórkiewicz i skarbnik – Irminie Jastrzębskiej.

  Pożegnanie prezes i skarbik TPZ

   

  17.grudzień.2020
 • Lichtarz

  Miśnia, ok. 1780, sygn..: znak wytwórni – dwa skrzyżowane miecze malowane podszkliwnie kobaltem Z GWIAZDKĄ I KROPKĄ
  Porcelana malowana naszkliwnie, zdobiona reliefem, złocona
  Nr inw. ZKW/4941, dar Tow. Przyjaciół ZKW luty 2009 r.

  17.lipiec.2020
 • Walne Zgromadzenie

  Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie zaprasza na coroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie w dniu 8 sierpnia (sobota) 2020 r. o godz.  11.00 w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

  Uczestnicy Zgromadzenia otrzymają maseczki ochronne.

  16.lipiec.2020
 • Paterka w formie liścia

  Miśnia, ok. 1745, sygn..: znak wytwórni – dwa skrzyżowane miecze malowane podszkliwnie kobaltem, wycisk 61 (19) ryte 21
  Porcelana malowana naszkliwnie, złocona, dekoracja plastyczna
  Nr inw. ZKW/4863, dar Tow. Przyjaciół ZKW marzec 2006 r.

  19.lipiec.2016